MERKŪRIJS UZ MĒNESS
9/Sep/2017
 
Septembris
 
1 2 3
4 5 6 7 8 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 30

Orķestra „Rīga” koncertprogramma. Diriģents Valdis Butāns, solisti: Jānis Šipkēvics, Matīss Čudars.

Programma „Merkūrijs uz Mēness“ tapusi 2016. gadā. Tajā Orķestra „Rīga“ sniegumā skan Ludviga van Bēthovena un amerikāņu komponista Skota Makalistera (Scott McAllister) mūzika. Piedalās solists Jānis Šipkēvics, ģitārists Matīss Čudars un Orķestris „Rīga” tā mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Valda Butāna vadībā. Mūzikas žurnālista Oresta Silabrieža ievadvārdi, gaismu mākslinieks Jānis Sniķers, skaņu režisors Varis Kurmiņš.

Skota Makalistera 2012. gadā sacerētais skaņdarbs „Merkūrijs uz Mēness”, ko pats autors nosaucis par konceptsimfoniju, atrodas pasaules jaunākās mūzikas topa virsotnē. Darba panākumu atslēga slēpjas autora spējā ar sabiedrībā labi zināmu tēlu un ikonu palīdzību (grupas „Pink Floyd” episkais konceptalbums „Dark Side of the Moon”, Fredija Merkūrija balss plašās iespējas, kā arī stāsts par mītisko tēlu – vēstnesi Merkūriju) radīt mūziku, kas ļauj klausītājiem paskatīties uz planētu Zeme no augšas, no Mēness.

Diriģents Valdis Butāns atzīst: „Skota Makalistera skaņdarbs ir dialogs ar sabiedrību par mūsdienās aktuālām tēmām. Muzikāli veidots kā kolāža, tas ietver dažādus elementus – simboliskus citātus no klasikas līdz pat popmūzikai un rokmūzikai. Ekspresijas ziņā šo kompozīciju es varētu pielīdzināt Edvarda Munka gleznai „Kliedziens” vai Fjodora Dostojevska literārajiem darbiem. Tā runā nesaudzīgi tiešā un cilvēkiem saprotamā veidā.”

2017. gadā Orķestris „Rīga” tika nominēts „Lielajai mūzikas balvai” kategorijā „Gada koncerts” un  saņēma „Skatītāju simpātiju balvu” par par Pavasara festivāla „WINDSTREAM” Atklāšanas koncertu “Merkūrijs uz mēness” 2016. gada 18. martā Dzelzceļa muzejā.

Organizē: Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Orķestris „Rīga”
Atbalsta: Rīgas dome