Voldemārs Johanons – DIFFUSION (Spektra luminogrammas) koncertzālē “Palladium”
2016/09/05

Voldemārs Johanons – DIFFUSION (Spektra luminogrammas) koncertzālē “Palladium” mūsdienu kultūras foruma “Baltā Nakts” ietvaros

Koncertzālē “Palladium” šā gada 10. septembrī “Baltās Nakts” ietvaros tiks izrādīta  mākslinieka Voldemāra Johansona vides kompozīcija - ģeneratīvu procesu laboratorija DIFFUSION. Koncertzāle kļūs par mājvietu skaņas un gaismas instalācijai - performancei, kurā fizikālu parādību novērojumi tiek pakļauti sajūtu analīzei. Bijušais kinoteātris pirmo reizi piedalīsies “Baltās Nakts” programmā, pārvēršoties par miglas, skaņas un krāsu telpu, aicinot apmeklētājus uz “Baltās Nakts” programmas vienu no nozīmīgākajiem notikumiem.

Voldemārs Johansons speciāli mūsdienu kultūras forumam “Baltā Nakts” ir radījis jaunu un eksperimentālu darbu, strādājot ar ģeneratīvu skaņas vidi, gaismas projekcijām un svārstību spektra luminogrammām. Skatītājus gaida sevī iekļaujoša telpa, kurā tiek uzrunātas vairākas cilvēka maņas. Projekta norises laiks no 21:00 – 03:00 koncertzālē “Palladium” Marijas ielā 21.

Mākslinieks Voldemārs Johansons par darbu izsakās ar aizrautību par fizikālajiem terminiem un iespējām:

“Ģeneratīva skaņas vide balstās neparedzamības, nenoteiktības un nejaušības priekšstatos. Šīs idejas tiek īstenotas elektronisku savienojumu tīklojumā, kas veic skaitļošanas darbības ar līdzstrāvas un maiņstrāvas spriegumiem. Analogā skaitļotāja sistēma, kuras ietvaros tiek veiktas signālu apstrādes operācijas ar viļņformu funkcijām, izvades datus sintezē daudzkanālu skaņas kompozīcijas formā. Šis nosacījumu kopums veido pašģenerējošu, modulējošu sistēmu, kurā ietilpst arī īpaši projektēta grafisku datu izvades ierīce, kas funkciju spektru dara redzamu. Objekts rada gaismas projekcijas ar mainīgu krāsu saturu un atstāj svārstību spektra luminogrammas - dinamiskus gaismas nospiedumus apkārtesošajā telpā.”

Voldemārs Johansons 2007. gadā ir beidzis Hāgas Karaliskās konservatorijas Sonoloģijas institūtu Nīderlandē, izstrādājot bakalaura darbu “Informācijas struktūras akustisku notikumu organizēšanai” un šobrīd ir Jauno mediju programmas pasniedzējs Liepājas Universitātē. Kuratore Inga Šteimane mākslinieku uzskata, ka viņa darbus var saukt par skaņu objektiem, precīzāk - par dažādu digitāli fiksējamu signālu un to transformāciju radītiem objektiem, kas integrē mākslu un mūziku. Vairāk par autoru – www.johansons.info

Projekta autors – Voldemārs Johansons, projekta producente – Austra Bērziņa. Atbalsta: Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, uzņēmums Erica Synths.